П`ятниця, 29.03.2024, 13:07Вітаю Вас Гость | RSS
Броварське літературно-мистецьке об’єднання «КРИНИЦЯ»
Меню сайту
Категорії розділу
Проза [61]
Поезія [296]
Статті [26]
Статистика
МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов
Литература Киев
free counters
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу

Каталог творів


Головна » Твори » Статті

Освіта Броварської волості 1920-х років
Марія Овдієнко

Освіта Броварської волості 1920-х років

Історичне тло

1921 р. Розруха, голод. Україна охоплена селянською війною проти радянської влади.Стоять на смерть повстанці Холодного Яру. На Броварщині повстали Літки, Зазим'я, Соболівка, Гоголів, Требухів. З ними криваво розправилися.У серпні 1921 р. розстрілюють гоголівського поета Грицька Чупринку.

Освітянські звіти Остерського повіту


Починає спинатися на ноги освіта.
Вчитуюся в архівні документи. Доповідні записки про освіту всіх волостей Остерського повіту станом на 1 березня 1921 р., написані завідувачами волосних відділів наросвіти від руки по-російськи, дуже неграмотні. Вирізняються дві: завідувача Броварського волосного відділу наросвіти Павла Крещановського - вичерпністю і грамотною російською мовою та завідувача Гоголівської волнаросвіти Григорія Глухенького - тодішньою українською літературною мовою і машинописом.

Адміністративні межі Броварської волнаросвіти

Броварському волосному відділу освіти підлягали школи Броварської і Микільсько-Слобідської волостей. До Броварської волості входили м. Броварі та села Пухівка, Рожівка, Погреби, Зазим'є, Княжичі, Велика Олександрівка, Мала Олександрівка, Гнідин. До Микільсько-Слобідської - села Троєщина, Вигурівщина, Воскресенська Слобідка, Позняки, Осокорки, Бортничі.
Немає шкіл у Рожівці, де приватне приміщення школи згоріло під час артилерійського обстрілу, і в Малій Олександрівці. Тут намічається відкриття школи до 8 березня.

Відомості про управлінців та шкробів

Броварський волосний відділ народної освіти організовано 20 жовтня 1920 р. У його штаті три працівники: завідувач Крещановський П.Г., безпартійний, закінчив Петербурзький університет; секретар Гуща С.Т., безпартійна, закінчила 6 класів гімназії; діловод Сердюкова М.Л., безпартійна, закінчила 6 класів гімназії. Ідейне керівництво здійснювали: від волвиконкому Рожаневський Г.А., голова, безпартійний, освіти домашньої; від броварських волкомнезамів Руденко А.І., безпартійний, освіти домашньої.
Усього шкробів (шкільних робітників, тобто працівників) по Броварському відділу 55, шкіл 15, учнів 1481. Відділ підшукав 31 кандидата у шкроби.

Учителі броварських шкіл

У Броварях діють дві школи: 7-річна і 2-а 7-річна. У першій із них навчається 130 учнів, учителюють Монастирьов В.Я., Пономаренко Н.П., Сочевцов П.І., Гортовська М.В., Грабовська М.І., Ніколаєва О.Г., Кілессо Т.Л., Кибальчич М.І., Рубановський П.М., Рубановська Л.М. У другій - 212 учнів, яких навчають Крещановський П.Г., Усанова О.В., Рожаліна К.П., Крещановська О.І., Весна В.М., Петкевич М.А., КОрнелюк К.Я., Сочевцов П.І.

Ремонт шкільних приміщень

Восени 1920 р. проведено ремонт у 2-й Броварській 7-річній школі: влаштована заново вариста піч, розбита попаданням у школу артилерійського снаряда під час обстрілу м. Броварів, вставлено вибиті вікна, ліквідовано пробоїни від снарядів у стінах і підлозі, побілено приміщення. Капітально відремонтовано Погребську школу, яку внаслідок воєнних дій було розграбовано. Значні ремонти проведено в школах Великої Олександрівки, Пухівки, Зазим'я, Княжичів, Бортничів, Гнідина.

Шкільно-економічні комітети

По всіх школах району організовано ради за участю представників місцевих виконкомів та комнезамів, а також шкільно-економічні комітети за участю одного представника від виконкому, одного від комнезамів і трьох від батьків учнів. Ці комітети багато зробили для задоволення господарсько-економічних потреб шкіл, учителів і учнів.

Становище педпрацівників

Матеріальне забезпечення шкробів недостатнє. Так, учителі Микільсько-Слобідської волості не одержують плати з 1.08.1920 р. Учительсьство ледь перебивається, одержуючи натуральні пайки від місцевого населення через виконкоми і комнезами.

Шкільна та позашкільна освіта

Викладання в усіх школах району ведеться українською мовою, але доводиться користуватися й російськими підручниками через брак їх українською мовою.
Для переймання досвіду організації дитячих садків до Москви в лютому 1920 р. було відряджено вчительку Усанову О.В.
Є велика потреба у відкритті у Броварях професійно-технічної школи.
У позашкільній культурно-просвітницькій роботі шкільні працівники беруть найдіяльнішу участь. Вони організували "Просвіти", хати-читальні, інші установи позашкільної освіти й керують ними. У Погребах, Вишеньках, Броварях завдяки їхньому особистому керівництву й участі діють театральні секції "Просвіт"; у Великій Олександрівці, Бортничах, Троєщині й Осокорках шкроби проводять заняття з дорослими.

Архівний матеріал друкується вперше. Використання чи передрук здійснюється лише з дозволу автора.

Сторінку підготувала старший науковий працівник Броварського краєзнавчого музею
Марія Овдієнко

"Нове життя", 9 грудня 2011 року
Категорія: Статті | Додав: lisova (18.12.2011) | Автор: Марія Овдієнко
Переглядів: 663 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Ваш час
Пошук
Друзі сайту