Середа, 24.04.2024, 17:31Вітаю Вас Гость | RSS
Броварське літературно-мистецьке об’єднання «КРИНИЦЯ»
Меню сайту
Категорії розділу
Проза [61]
Поезія [296]
Статті [26]
Статистика
МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов
Литература Киев
free counters
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу

Каталог творів


Головна » Твори » Статті

Джерельна вода… з жабуринням і європейські цінності

Джерельна вода… з жабуринням і європейські цінності

Відомо, що в Україні єдина вода, придатна для споживання людей, – бюветна. Вона вважається чистою, бо добувається з природних підземних водойм, де залягає – важко уявити! – від юрського періоду. На жаль, кринична й артезіанська вода в результаті господарської (насправді – безгосподарної) діяльності людей настільки забруднена, що може спричинити отруєння з тяжкими наслідками для здоров’я...

Отож мені пощастило: напроти вікон моєї квартири по бульвару Незалежності, через дорогу, кілька років тому відкрили бювет. Під бюветним накриттям постійно вивішені результати аналізів, з яких видно, що всі мікроелементи наявні в воді в межах норми.

Біля бювету завжди людно. Більшість людей беруть по кілька бутлів води. Часом приходять сім’ями. Старші люди беруть один пластиковий бутель води – на добу вистачає, а довше вживати її недоцільно – втрачається жива енергетика. Побіжно зауважу, що по бюветну воду майже ніхто не ходить з емальованим посудом. Тож удома її слід негайно перелити в емальований або скляний посуд, адже в результаті тривалого перебування води в пластикових бутлях одноразового використання вона перетворюється на отруту сповільненої дії.

Багато споживачів води приїздять на машинах – і на скромних, і на «крутих», і на дуже «крутих». Хвацько підрулюють до самого бювету, підпускають під носи броварців сизі смуги гаку, виносять «батареї» пластикового посуду – численні бутлі, каністри тощо. Дуже часто і ті, хто набирає один бутель води, й «оптові» споживачі діловито споліскують брудний посуд і через металеві решітки виливають зужиту воду в резервуар. Страшно уявити, скільки мікроорганізмів, принесених зусібіч, там збирається. Адже добра половина бутлів і каністр брудно-зеленого кольору від жабуриння, що поросло на стінках. Людям і невтямки, що вдома посуд слід ретельно мити й систематично знезаражувати.

Нехлюйство, недотримання елементарних санітарних норм, примітивні лінощі шокують. Та спробуйте зробити ввічливе зауваження. Я пробувала. Опоненти накидаються дружно, всім загалом. Культура з них так і пре. Щоправда, трапляються й такі, що зіщулюються й мовчать.

Одвічні українські цінності: біленькі хатки, чисті зовні й усередині, традиційна охайність, культура споживання… Де поділося все це: особиста, сімейна, а особливо колективна гігієна? Натомість стоїть перед очима бутель, порослий жабуринням.

Якось на базарі бабуся, продаючи зелень, кропила її «чистою» водою з такого самого бутля. На мої намагання пояснити їй, що вона робить, відповіла: «Тю! Нема вам чого робить, дак ви ото причепилися!»

Сьогодні пішла по воду, а в черзі до бювету поміж інших людей дві дами з доглянутими собаками. Один собачка – руденький невеликий, жвавий – бігає навколо колонки, щось винюхує, а другий – плямистий, завбільшки з невелике теля – спогорда поглядає на людей і поважно походжає по металевій решітці, куди ставлять посуд для набирання води. Дами, сповнені самоповаги, набирають воду в бутлі з жабуринням. Собаки доглянуті, а самі?

Дивлюся на все це й думаю: яке блюзнірство декларувати європейський шлях розвитку і сподіватися, що Європа візьме нас в обійми разом із нашими брудними баняками, порослими жабуринням. Хто був у Європі, той знає, як дбайливо ставляться там до чистоти взагалі й до чистоти води зокрема.

Ідучи до бювету з брудним посудом, подумаймо, хто ми: сучасні європейці чи, може, неандертальці? А втім, навіщо ображати наших далеких пращурів? Вони ж не жили за принципом: гуртове – чортове…

Марія Овдієнко

"Старий центр", http://www.oldcenter.info

Категорія: Статті | Додав: lisova (29.06.2012) | Автор: Марія Овдієнко
Переглядів: 969 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Ваш час
Пошук
Друзі сайту